29 Aralık 2011 Perşembe

Orhan Veli


Merhaba Sevgili Dostlar,

Bloodlust Derlemeye geri döndü. Bir dönem sözlük yazarı olduğu için Derleme'nin pabucunu dama attı ama şimdi bin pişman. Sözlükte, buradaki dost ortamını, geyiği, türkü tadında sohbetleri bulamadı. Gelirken de boş gelmedi. Son İstanblue (İstanbul veya Şehr-i Constantiniye de denebilir) seyahatinde keşfettiği bir mekanı sizlerle paylaşmak istedi.

Mekanın adı Orhan Veli Şiir Evi. Bir arkadaşın tabiriyle çok "mır mır" bir yer. Alkol yok baştan söyleyeyim hemen cıvımayın. İstiklal Caddesinde gezinmekten yorulunca hemen İmam Adnan Sokağ'a dönüp tam karşıdaki binaya giriyor ve ilk kata çıkıyorsunuz. İçerisi loş ve sessiz. Oturanlarda fazla gürültü patırtı etmiyor. Hatta herkes kısık sesle konuşmaya özen gösteriyor burada. Bu durumdan dolayı çok mır mır bir yer sanırım. Mekanın bir de kedisi var adı Mısır. Merak edenler facebook profilime bakabilir kendisi için. Peki efendim alkol yok biz ne yapacağız orada diyebilecekler için; oturun kitap okuyun, düşünün, yazın, çizin. Çok huzur verici bir yer.

Menüde en altta şöyle bir ibare var.

"yukaridaki her sey zaman zaman hatta sık sık bulunmayabilir..

detay belirtmezseniz (ince belli çay vs.) kafamiza gore takılırız.."

:)


Bir de resim koyalım ki atma bloodlust diyebilecekleri şimdiden ekarte edelim.

24 Aralık 2011 Cumartesi

Christmas nedir? Noel nedir? hakkında kafama takılanlar ...


Noel denilen şey aslen bir pagan bayramı mıdır?

Hıristiyanlar bu kutlamalara bakıp lan ne güzel eğleniyorlar bizimde bayramımız olsun mu demişlerdir?

Peki ne pagan ne de hıristiyan olan bizler noel zamanı geldi diye etrafı süslerken hangi tarafın bayramını kutlama daha yaklaşıyoruz?

Sevgili hükümetimiz niye hala bu konuya bir el atıp "Bundan sonra yılbaşı arifesinde evde oturulup tombala oynanıcak, kola çerez tüketilicek, etraf süslenmeyecek" diye bir kanun çıkarmıyor?

Şu tavana ökse otu asma, altına denk gelirsende "vay efendim madem ökse otunun altındayız o zaman öpüşelim gelenek yerini bulsun" geyiği sadece noel de mi geçerlidir? Yoksa yılın herhangi bir zamanı uygulanan bir gelenek midir?

İşte bunlar kafama takılan sorular. Cevabını biliyorsanız. Bildiğinizi düşünüyorsanız. Yada bunlar hakkında bir yorumunuz varsa beni aydınlata bilirseniz çok sevinirim. Hepinize iyi yılbaşı arifeleri dilerim. Saygılar sevgiler...

6 Aralık 2011 Salı

Yılbaşında Ne Yapmalı? 2012


Yılbaşı geldi çattı, peki planlar neler? bu sene yılbaşın da ne yapmalı, geleneksel eve gidip saat 10 da yatağa girme ve sınırsız eğlenceli uyuma partisine ara mı verilmeli? tv de bakalım bu sene ne saçma şeyler varmış diye ekran başında çerez manyağı mı olunmalı? yoksa gidelim kalabalığa karışalım bi yerde party e katılalım 10 dan geriye doğru sayalım mı yapılmalı?

Evet millet yılbaşı planlarını bekliyorum. biliyorsunuz ki 2012 ye giriyoruz. yani olasılığı düşük te olsa dünyanın sonu geliyor olabilir yani bu son yılmaşımız olabilir. öneriler teklifler organizasyonlar buraya!!!