20 Mart 2010 Cumartesi

Herkes için Black Sabbath, Iommi ve Heaven & Hell külliyatı


Yoğun talep üzerine (!) Tony Iommi ve saz arkadaşları külliyatının geçmişine kısa bir yolculuk yapıyoruz.

Blues ve rock sever dört Birmingham'lı genç Polka Turk isimli gruplarını 1967de kurarlar. Daha sonra aynı dört genç Earth Blues Company isimli bir bar grubu kurarlar. Bu dört genç Tony Iommi, Ozzy Osbourne, Bill Ward ve Geezer Butler'dan başkası değildi. Yıl 1969a gelindiğinde Iommi'nin aklına korkunç müzik yapmak gelir. Neden mi ? E korku filmlerinden etkilenir adam. Tabiki bu fikrin ardından Heavy Metal kavramını icat edeceğinden habersizdir genç İngiliz. Böylece Black Sabbath doğmuş olur.

2005 tarihli Metal : A Headbanger's Journey filminde de geniş yer verilen Black Sabbath grubu gerçekten heavy metal'in öncülerindendir. 1970'de daha ilk albüm çıkmadan Iommi bir iş kazası sonucu sol elinin parmak uçlarını kaybeder. Akor basmak çok sancılı bir durum olmaya başladığından plastik parmaklık takmaya başlar. Ayrıca kolay çalmak için gitarının akorunu değiştirir. Değişen akor tam istediği gibi karanlık kasvetli ve korku dolu bir ton verir gitar sesine. Ne de olsa İngiliz abi, güneşe hasret.

Black Sabbath grubu 1970 yılında Iommi'nin yukarıda bahsedilen müzik stil ve karakteri oturduktan sonra Black Sabbath albümünü kaydedip, albümden çıkan ilk single olan Black Sabbath'ı yayımlarlar. Temel basit rifflere dayanan albüm çalınması kolay fakat daha önce yapılmamış denenmemiş garip bir müzik türünü barındırır. Dünya bunu o kadar severki ikinci albüm gecikmez.

1971 tarihli Paranoid albümü, grubun kısa sürede İngiltereyi aşıp dünyaca ünlü olmasını sağlar. Ozzy Osbourne'un özgün ve rahatsız edici düzeyde garip vokali, Bill Ward'ın Bonham stiline ek yaparak kendine oluşturduğu kötü kayıtlı ritmler karışımı, Geezer Butler'ın daha sonraları metal müzikte kaybolmaya yüz tutmuş bas seslerini akılda kalıcı rifflere dönüştürmesi ve tabiki Iommi'nin bir şarkı içinde defalarca değişen gitar riffleri grubu bir anda Heavy Metal denen akımın yaratıcısı kılar. Grup o tarihlerde aşk, sevgi, para gibi konular dışında ilk kez şarkı sözü yazan meşhur gruplar arasına katılır.

Pentatonik gam, nam-ı diğer "Şeytanın Akoru" grubu besler ve 1970de aynı yıl Master of Reality albümü çıktı. Kanımca bu bütün "Master of..." ların Master of'u ve başlangıcıdır :) Metal dinleyen anlamıştır. Ardından milyonlar satan Volume 4 çıkar. Lafı fazla uzatmayayım çünkü grup çok hızlı bir yükseliş içindedir bu yıllarda. Ardı ardına 1973'de Sabbath Bloody Sabbath, 1975'te Sabotage, 1976'da Technical Ecstasy ve 1978'de Never Say Die ! albümleri çıkar.

1980 yılına gelindiğinde grup artık ardı ardına hit parçalar yapamaz olmuş ve tabiki her zirveye çıkan İngiliz grup gibi grup içi çatışmalar başlar. İşte tam bu sırada Iommi Ozzy'i gruptan kovar. Sebebi ise çok gariptir. Alkol ! Evet Iommi verdiği demeçte derki o yılda : "Hepimiz birsürü ilaç hap hup kokain bilmemne kullandık ama adam çok içki içiyor ve anlamsız davranıyor. Onlarca prova yapıyoruz ama biryere varamıyoruz. Artık bu işin boku çıktı" Ozzy'e yakın olan diğer alkolik grup elemanı Bill Ward ise tercihini Ozzy ile birlikte gitmekte kullanır. Yani alkol Black Sabbath'ı ikiye bölmüştür.

İşte tam bu sırada grubun menejeri Don Arden'in küçük kızı Sharon ( evet daha sonra Ozzy ile evlenen ) gruba katılması için vokalist Ronnie James Dio'yu önerir. İnanması güç değil mi :) Çok geçmeden Dio ile anlaşan grup hızlı bir şekilde güzel bir albümü tamamlar. Dio'nun gelmesiyle gruba farklı ve geniş bir yön verildiğini söyleyen Iommi yeni bir albüm kaydı için stüdyoya girer. Geezer Butler'ı da kaybederken yerine Geoff Nicholls gibi şahane bir basçı alan Black Sabbath, Heaven and Hell ismini verdiği albümünü 1980de tamamlar.

Aynı yıl Blue Oyster cult ile çıktıkları turnenin ismi Black and Blue tour'dur. Davulcu Bill Ward'ı da kovan Iommi yerine efsanevi davulcu Carmine Appice'in yine kendi gibi davulcu kardeşi olan Vinnie Appice'i alır. Geezer Butler tekrar katılır ve grup tamamlanır. Artık Mob Rules albümü için grup hazırdır. 1981 Mob Rules yayınlanır. Albüm ile aynı adı taşıyan parça John Lennon'ın eski evinde kaydedilir.

1982'de Dio kendi grubunu kurmak için tabiri caiz ise Black Sabbath'ı satar. Tony Iommi ve Geezer Butler tekrar vokalist ararlarken kendilerine şu anki Deep Purple vokalisti Ian Gillan'ı bulurlar. Tekrar davulcu arayışına giren grup tekrar Bill Ward'ı alarak "Born Again" albümünü ünlü The Manor stüdyosunda kaydeder. Talihsiz grup Ian Gillan'ın tekrar Deep Purple'a dönmesiyle bir kez daha satılır. Grup bu sefer David Donato isimli ismi duyulmamış bi adam alır Amerikalı ve devam eder.

Garip bir şekilde Glenn Hughes gruba dahil olur ve Seventh Star ve Eight Star albümü yayınlanır. Fakat Warner Bros. plak şirketi grubun Black Sabbath ismini kullanmamasını ister ve Seventh Star : Black Sabbath featuring Tony Iommi olarak yayınlanır. Eigth Star ise Black Sabbath featuring Glenn Hughes olarak yayınlanır.

Tek tek yazmaya kalkarsam başımı alamayacağım için The Eternal Idol, Headless Cross ve Tyr albümlerinde hangi elemanların gruba girip çıktığını yazmayacağım. Neredeyse 10 adam daha girer çıkar gruba yani. 1990'a gelindiğinde grubun son hali Dio, Iommi, Butler ve rahmetli Cozy Powell şeklinde oluşur. Dehumanizer albümü tamamlanırken davulcu Vinnie Appice, Powell'ın yerini alır tekrar. 1992'de albüm bitirilir. Tekrar ayrılmalar birleşmeler falan filan ve Cross Purposes ve Forbidden albümleri yayımlanır.

Bu arada 1997'e gelinir ve Ozzy Osbourne gruba katılır. Aynı yıl Reunion isimli iki disk bir konser albüm yayınlanır. OzzFest'de verilen konser işe yaramıştır ve Black Sabbath 30 yıl sonra orjinal kadrosuna dönmüştür. Bu esnada Ozzy solo albümlerine devam ederken Rhino Records "The Dio Years" isimli albüm için Black Sabbath'ın ikinci kadrosunu biraraya getirmeyi başarır. 2006 da Iommi, Dio, Butler, Appice biraraya gelir ve albüm için 3 yeni şarkı kaydederler. "The Dio Years" toplama albümü yayınlanır.

Bundan çok hoşlanan ve iyi tepkiler alan dörtlü Heaven and Hell turnesine Megadeth ve Lamb of God öngruplarıyla çıkarlar. Daha sonra 2007'de şahane bir DVD çıkar. Hala kötü indirilmiş kaydını izlerim beğene beğene. Yapılanlardan haz duyan grup artık Black Sabbath ismiyle anılmaz ve yaratılışından 40 yıl sonra efsane grup ismini Heaven and Hell olarak değiştirir.

The Devil You know isimli albümü 2009'da yayınlayan Heaven and Hell albüm ardından turneye çıkar. Kasım 2009dan beri Dio'nun mide hastalığından dolayı biraraya gelemeyen grup Sonisphere kapsamında Avrupada bir dizi konsere hazırlanıyor yazın. Ülkemizde de 25-26-27 Haziran 2010 tarihleri arasında gerçekleşecek festivalde konuk sanatçı olarak Heaven and Hell yazılması, festivale en kral yerden kombine bilet almam için yeterli bir sebepti. Umarım Dio iyileşir ve Iommi ile birlikte onları izleyebiliriz.

Black Sabbath ve külliyatı hakkında merak eden arkadaşlara kendi ağzımdan copy-paste engineering yapmadan yeterince bilgi verdiğimi sanıyor ve yazıma burada son veriyorum. Dahada bilgi isteyen varsa bana iki bira ısmarlasın sabaha kadar sabbath anlatayım ona. Esen kalın.

4 yorum:

desertrose dedi ki...

ay kimse de bişey dememiş, ben herkes adına tşkkr edeyim bari bu detaylı bilgi için, işte millet böyle meraklanınca laf edip duruyo cevabını okuyunca da sus pus olmuşlar :)

happy owl ironic dedi ki...

hehe dur kızım daha yeni okuya bildim, ellerine sağlık fücur, süper yazı olmuş merak ettiğim kadar varmış.

Fücur dedi ki...

Rica ederim gençler, bilgilerimi paylaşıyorum işte isteyenlere. Yoksa herkes tabiki internetten kaynak bulabilir detaylı. Önemli olan bizim cümlelerimiz olması :) saygılar

Aikanaro dedi ki...

Ben daha sımdı gordum :) elıne saglık hacım