22 Ocak 2011 Cumartesi

2010 müzik yılıGeçtiğimiz yıl çıkan albümlerden derlediğimiz 25 albümlük listemiz ile keyifli bir haftasonu geçirmenizi dileriz .

1) Sade - Soldier Of Love : Bu yılın belkide en çok beklenen albümü 10 yıldır çıkması beklenen yeni Sade albümü idi. Parçaların enerjisi yine Sade olgunluğuna yakışır biçimde seçilmiş, biraz bunalım biraz contemporary tarzı dediğimiz güzel hazırlanmış bir albüm. Kesinlikle arşivde bulunması gereken güzel bir parça ise albümden "Morning bird"

2) Peter Gabriel - Scratch My Back : Sanatçı yıllar geçtikçe daha yapılmadık daha olmadık işlere imza atmayı deniyor ve başarıyor. Cover albüm niteliği taşıyan bu son albümünde özenle seçilmiş parçaları elektrik gitar ve davul olmadan kayıt ediyor ve beğenimize sunuyor. Albümde en öne çıkan parça kanımca "My Body is a Cage"

3) Fun Lovin' Criminals - Classic Fantastic : İsmine bu kadar uyan bir grup daha tanımadım. Afacan müzisyenler yine hip hop'tan pop ve rock'a kadar garip besteleri ile karşımızdalar. Bu adamları dinlerken müzik tarzınızın değiştiğini hissedeceksiniz.

4) Eric Bibb - Booker's Guitar : Akustik albümüyle blues sanatçısı Bibb çok başarılı bir esere imza atıyor. Diğer albümlerinin dışına çıkarak hem sesi hemde akustik gitarıyla bizlerin beğenisine sunuyor.

5) Jeff Beck - Emmotion Commotion : Keyif için albüm yaptığına inandığım sanatçı artık müzik işinden pek haz etmiyor galiba, yinede ustanın elinden ne çıksa dinleriz mantığıyla yaklaşıldığında bir iki sağlam parça yakalanabiliyor.

6) Scorpions - Sting In The Tail : 80'lerde olsa çok beğenilecek bir albüme imza atarak kariyerini tamamlıyor grup. Biraz demode bir albüm olsada berbat kategorisine sokamayız. Önceki albümlerinin tınısını özletiyor nitekim Scorpions

7) Jim Kerr - Lostboy! AKA Jim Kerr : Simple Minds grubunun vokalisti ve ön adamı ilk kez bir solo albümle karşımıza çıkıyor ve şahane bir başarıya imza atıyor kanımca. New wave ve elektronik temalı alternatif rock müzikten hoşlananlar bu albümü çok beğenecek.

8) Cyndi Lauper - Memphis Blues : İşte muhteşem kadın yine farklı işlerle karşımızda. Eskimeyen garip vokali ile bu kez blues deneyinde. Muhteşem bir albüm.

9) Ozzy Osbourne - Scream : Evet dede yaşlandı hak veriyorum, ama hala başarılı, sahne performansı ve seçtiği parçalar hala çok iyi. Ve tabiki grubuna dahil ettiği bütün gitaristlerin sonradan efsane olmamasına şaşmamalı.

10) Rick Derringer - The Three Kings Of The Blues : Başarılı blues rock sanatçısı bu kez bir saygı albümüyle karşımızda. 3 kral tabiki BB King, Albert King, Freddie King.

11) Lee Ritenour - 6 String Theory : Yeni keşfettiğim bir sanatçı bu başarılı cover albümüyle çok sık dinleyip sıkıldığımız parçalara yeni bir soluk getirerek önümüze sunuyor. Merak etmeyin Ahmet Koç efekti yok :)

12) Accept - Blood Of The Nations : Sesine tahammül edilemeyen vokalistine rağmen başarılı bir yeniden birleşme albümüne imza atan grup eski tınılarını modernize etmiş.

13) Watermelon Slim - Ringers : Efes blues festivalinde sempatikliğiyle kalbimizi kazanan akustik blues sanatçısı Slim yeni albümüyle karşımızda. ve yine dişleri yok.

14) Blackmore's Night - Autumn Sky : 15 yıldır çizgisini bozmayan karı koca yine bir öncekilere benzer bir albümle karşımızdalar.

15) Phil Collins - Going Back : Sürekliği müziği bırakıp geri dönmesiyle meşhur eski Genesis davucusu, bu kez çocukluğunda sevdiği motown şarkılarını tekrar seslendirdiği bir cover albümle karşımıza çıkıyor.

16) Heart - Red Velvet Car : Yılların eskitemediği hard rock ikilisi, uzun yıllar boyu verdikleri aradan kurtularak tekrar başarılı bir albümle rock sahnelerine geri dönüyor. Umarım ülkemize de uğrarlar.

17) Syd Barrett - An Itroduction to Syd Barrett : Ölümünün üzerinden birkaç sene geçmiş olmasına rağmen yıllar yıllar evvel yaptığı kayıtlar tekrar önümüze konulan sanatçı, bu kez hiç gün yüzüne çıkmamış birkaç kayıt içeren albümü ile piyasada. Özellikle "Dominoes" yeni miksi gayet başarılı.

18) Brian Eno - Small Craft On A Milk Sea : Para kaygısı taşımayan deneysel müzisyen Eno yine "ben kafama estiğinde albüm yaparım arkadaş" konseptli bir albümle biz dinleyenleri şaşırtıyor ve iyide ediyor.

19) Cassandra Wilson - A Silver Pony : Beyaz R&B sesli başarılı siyah sanatçı, bir konser albümünden beklediğimiz herşeyi önümüze sunuyor. Jazz ağırlıklı bu albümde kayıtların başarısı cover şarkılara gölge düşürürcesine öne çıkıyor.

20) Keith Richards - Vintage Vinos : Solo albümlerde başarılı olamayan Rolling Stones üyeleri bu kez bu laneti kırıyıor kanımca. Gitarist Keith'in bu yeni albümü sanki Rolling Stones çatısında yapamadığı ve yıllarca içinde tuttuğu güzel parçaları "abi dur ben bi kayıt yapayım" gidişatıyla sergiliyor.

21) Çeşitli Sanatçılar - ...Featuring Norah Jones : Bu kez başarılı jazz vokalistine değişik isimler eşlik ediyor ve çok güzel bir albüm ortaya çıkıyor. Bunlardan bazıları Foo Fighters, Wille Nelson, Ray Charles, Gillian Welch, Dolly Parton, Herbie Hancock. Artık dinlersiniz sanırım.

22) Susan Boyle - The Gift : Yarışmayı kazandıktan sonra ikinci cover albümle karşımıza çıkan çirkin kraliçe bu kezde hayranlarını hayal kırıklığına uğratmıyor.

23) Tommy Emmanuel - Little By Little : İki disklik şahane bir albüm çıkaran Avustralyanın en hızlı gitar çalan adamı, yine biz müzikseverleri doyuruyor.

24) Alphaville - Catching Rays On Giant : Yıllardır parçalanan grup Marian Gold çabalarıyla yeni bir albüme imza atıyor. Eski tınıları kaybetmiş olsada günümüz piyasasında çok satacak bir elektronik pop albümü kaydeden grup Alphaville adı altında yedi yıldır yeni bir albüm çıkarmamıştı.

25) Johnny Cash - American Recordings VI : Ain't No Grave : Ölümünün ardından yedi yıl geçmesine rağmen materyalleri tükenmeyen başarılı country sanatçısı, buğulu yetmişli yaşlardaki sesiyle yine karşımızda ve yine sadece gitar ve vokalle harika parçalara imza atıyor.

2010 yılında piyasaya sürülmüş bu güzel 25 albümü edinin ve dinleyin. Akabinde aynı yıl çıkan, dinlediğim ve beğendiğim diğer albümler ise şöyle;

Barry Manilow - Greatest Love Songs Of All Time
Joe Bonamassa - Black Rock
Jimi Hendrix - Valleys Of Neptune
Massive Attack - Heligoland
Seasick Steve - Songs for Elizabeth
Lucky Peterson - Heart Of Pain
Pat Travers - Fidelis
Foreigner - Can't Slow Down
Orianthi - Believe II
Peter Frampton - Thank You Mr. Churchill
Uriah Heep - On The Rebound
Robert Cray - Cookin In Mobile
Walter Trout - Common Ground
Iron Maiden - The Final Frontier
Robert Plant - Band Of Joy
Eric Gales- Relentless
Steve Lukather - All's Well That Ends Well
Santana - Guitar Heaven : The Greatest Guitar Classics Of All Time
Eric Clapton - Clapton
Buddy Guy - Livin Proof
The Orb - Metallic Spheres
Vanilla Fudge - Box Of Fudge
Duran Duran - All You Need Is Now
Robin Trower - The Playful Heart
Rory Gallagher - The Beat Club Sessions
Tony Joe White - The Shine
Manic Street Preachers - Postcards From A Young Man
Smokie - Take A Minute

6 yorum:

deserthawk dedi ki...

vaay 2011'in ilk yazısı 2010 hakkında olması ilginç oldu bayaa da albüm çıkmış. Adamlar çalışmışlar bakalım 2011 ne yılı olcak...

deserthawk dedi ki...

evet victoria secretı sallamamış gibi olmuşum :) oda iyi bir yazı ama :)

desertrose dedi ki...

hadi ya bana da hiç ilgilenmemiş gibi görünmüştün :) hem kime cvp veriyosunki sen burda canım :)

Fücur dedi ki...

Kardeşim albümleri edinip dinlesenize burda münakaşa edeceğinize aaaaaAAAaaaa :)

desertrose dedi ki...

hehe bizde Accept var zaten çoktan indirmiştik :) diğerlerine de gelcek elbet sıra o kadar çok varkiii :)

desertrose dedi ki...

The Cult da var bak onu unutmuşsun Capsule 1-2