7 Ekim 2011 Cuma

Steve Jobs 1955-2011Apple Computer Inc. kurucu ortağı ve eski CEOsu Steve Jobs, önceki gün 2004 yılından beri mücadele ettiği ender görülen bir hastalık sonucu vefat etti. Medyada genişçe yer alan bir haber Steve Jobs'un ölüm haberi. Öyleki bu sabah İstanbul gece hayatını kovalayan paparazzilerin hazırladığı bir magazin programında bile "Bir dahinin ölümü" başlığı altında haber yapıldı. Twitter çalkalandı yas ilan oldu, Facebook keza "RIP Steve" iletileri ile doldu taştı. Velhasıl kelam aynı şeyler zaten Michael Jackson, Amy Winehouse vb. gibi ünlülerde de yapılıyor. Sosyal medya o kadar içimize işlemiş o kadar ele geçirmiş bizi. Üzüntümüzü bile seviyesiz saygısız halde paylaşmaktan çekinmez olmuşuz.

Buradaki önemli gördüğüm konu, Steve Jobs gibi vefat eden ünlü insanların hepsinin birer hikayesi olması ve başarılarının ardında yatan trajedilerden çıkarılacak derstir. Bu yazıyı bu amaçlı yazıyorum. Yoksa "Steve şöyle büyük adamdı, sensiz iPhone ne olacak Steve, aman Steve yaktın bizi" temalı bir yazı değil. Biraz merak edenler internetten Steve Jobs'un hayat hikayesinin özetini ve 2005 yılında Stanford Üniversitesinde yaptığı konuşmayı bularak kendilerine ders çıkarmayı zaten akıl edeceklerdir.

Bu adam ölmeden önce şunu söyledi ; ""Mezarlıktaki en zengin adam olmak benim için bir anlam ifade etmiyor. Çok güzel bir şey yaptıktan sonra yatağa gitmek... benim için önemli olan bu" Burada anlatılmak istenen şudur sevgili okurlar. "8.5 milyar dolar servetim var fakat ben de tüm firavunlar, padişahlar, ve zengin iş adamları gibi öleceğim. Vücudumun tamamı dünyadaki en fakir ve beslenemeyen insanlarla aynı organları taşıyor. Bu yüzden para için mücadele ettiğim şu fani dünyada insanların güvenini, sevgisini ve en önemlisi saygısını kazanmanın daha önemli olduğunu anlayarak ölüyorum." Herkese iyi çalışmalar, mutlu günler.

4 yorum:

Aikanaro dedi ki...

Valla katılıyorum. Adamın ölüm haberi gelince benimde aklıma ilk bu geldi. Dedim kıyamet para kazandı, seveni kadar sevmeyenide var ama gitti herif işte dedim. 4 tane çocuk babaları gibi olursa ne ala, olmazsa parasını yer durur dedim kendi kendime. Haklısın İsmail Abi..

deserthawk dedi ki...

Facebook'u kuran adamların hayatları bile film olduktan sonra bu adamın hayatı hayli hayli film olur. Adamın yaşamı okunduğu anlaşılıyor ki Steve Jops: başarı. Bir işe başlamışta başarısız olmuş diyebileceğiniz bir konu yok. Aynı zamanda yaptığı işilerde de en iyisi olmayı başarmış. Bir lider ve bir dahi olarak çok arancak.

happy owl ironic dedi ki...

Yazdıklarına katılıyorum sevgili fücur. Bu post vesilesiyle steve hakkındaki görüşlerimi paylaşmak istedim. Şimdi yıllardır savunduğum gibi bence kendisi uzaylıydı.(;> e tabi yıllardır icat icat lan belli olucak dediler. önce yönetim kurulu ve şirketten uzaklaştırma sonra bi hastalık haberi ve sonunda öldü dediler. Bence bu adam şekil değiştirir şemal değiştirir gene çıkar ortaya. bir iki seneye kalmaz garip bir şirket çıkıp abuk subuk icatlar başlarsa size bu postumu hatırlatırım. Sevgiler saygılar.

Fücur dedi ki...

Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi dostlar !