6 Eylül 2008 Cumartesi

Big Bang deneyinden haberimiz varmı?


"There is no tomorrow" sözünü how i met your mother dizisini izleyenler hatırlayacaklardır. peki bu ayın 10 nun da yapılacak olan big bang deneyinden haberimiz varmı? belkide 9 u akşamı gerçektende there is no tomorrow yani yarın yok diyeceğiz.
bilgisi olmayanlar için kısaca bilgilendirici bişiler yaziim. Deneyi yapacak olan Avrupa Nükleer Araştırmalar Örgütü (CERN).
Büyük Hadron Çarpıştırıcısı, Fransa-İsviçre sınırında, Cenevre yakınlarındaki 27 kilometre uzunluğundaki bir tünele yerleştirildi.
Alet Çarşamba günü ilk kez çalıştırılacak ve birbirine zıt yönlerde hareket eden, iki paralel proton demeti yollayacak.

Protonlar ışık hızına yaklaştığında, çarpıştırıcının içindeki süperiletken mıknatıslar ışın demetlerinin yönünü değiştirerek, protonları muazzam bir hızla birbiriyle çarpıştıracak.

Amaç, 14 milyar yıl önce evrenin meydana geldiği Big Bang/Büyük Patlama’dan mikrosaniyeler sonraki ortamı yeniden yaratmak.

Çünkü bugünkü evrenin temel taşlarının o anlarda şekillendiği düşünülüyor.

Bilim adamları çarpışmadan doğacak “enkazı” inceleyerek, evrende bugüne dek sır olarak kalan bazı konulara ışık tutmayı umuyor.

LONDRA - Bilim adamları Çarşamba günkü deneyin tehlikesiz olduğunda ısrarlı...peki ya zararsız değilse!!! o zaman bir kara delik oluşur pek bişi olmaz belki o oluşan insan yapımı ilk karadeliğe (;> ki aynı zamanda son olucaktır bir isim verirler (;> ki ben olsam tarihe kutsal harflerle geçecek bu hatadan sonra kara deliğe sorry ismini takardım.

işin hüüznlü kısmı;
CERN bilim adamlarının hazırladığı yeni güvenlik raporu, ortaya çıkacak kara deliklerin “mikroskopik” boyutlarda olacağını ve büyüyecek, hatta varlıklarını sürdürecek enerjiden yoksun olacakları için hemen yok olacaklarını savunuyor.
iide insanın sorası geliyor lan bilim adamı , bu güne kadar kaç kara deliği güvenilir ortamda inceledin, de bunların nasıl davranacağını öngörecek kesin bilgiye ulaştın. ya hatayaptıysan.

neyse efendim
Fransa hükümeti ise resmi bir kuruluş olan Nükleer Güvenlik Kurumu’ndan ayrı bir rapor istedi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi de 29 Ağustos’ta deneyin durdurulması için yapılan başvuruyu reddetmişti. Başvuruyu Almanya’daki Tübingen Üniversitesi’nden bir biyokimyacı liderliğindeki bir grup vatandaş yapmıştı.

bu durumda bize düşen salı gecesi dışarı çıkıp there is no tomorrow tadında eylenmektir. sevgiler saygılar...

10.09.2008;
salı gecesi dışarı çıktık eylendik,ancak öle ahım şahım bir there is no tomorrow eylencesi olmadı. sebebi de asıl çarpışmanın bu gün olmayacağını öğrenmemiz oldu. bu arada yeni felaket senaryoları da eklendi;

Moskova Matematik Enstitüsü’nden Irnia Arefana ve Igor Volovich deney sırasında açığa çıkan yüksek enerjinin zamanda bir kırılma yaratacağının iddia etti.
bu durumda nasıl bir sonuç ortaya çıkar acaba(;> çarpışmanın bir ila 2 ay içinde gerçekleşeceğini de öğrenmiş bulunmaktayım. sizlerle paylaşmak istedim. sevgiler saygılar...

2 yorum:

deserthawk dedi ki...

yani adam e"y"lenmek için sebep arıyo ama biz abi hadi bişeyler yapalım dediğimiz zaman yok şöyle yok böyle diyerek mızmızlık yapıyoru eklemek istiyorum :) sonra da valla ben o sırada bodrumda olacağımdır hatta bu yazıyıda bodrumdan atıyorum oh there is no tomorrow deyip barlar sokağına dalarım artık.

Bloodlust dedi ki...

Bu konularda fazla bilgim yok ama Protonların çarpışması daha olmadı. Şu an hızlanıp ışık hızına yaklaşmaları için dönüp duruyorlar. Zut yöndeki protonların deneye ilave edilmesi yaklaşık 2 ay sonra olacak. İşte o zaman belli olacak dünyanın sonu mu değil mi? 2 aylık ömrümüz kaldıysada pekte tın yani. Gebersin herkes. Belki bizden sonra daha üstün bir varlık gelir yerimize. Belkide biz hakkımızı çoktan doldurmuş uzatmaları oynuyoruzdur. Üzülmemek lazım böyle şeylere.