20 Ocak 2009 Salı

Vücuda enjekte edilebilen nanorobot geliştirildi

Nedense bu yazıyı okumadan önce stargate geldi aklıma. Sonra okuduktan sonra stargate tekrar geldi aklıma.

Avustralya’nın Clayton kentindeki Monash Üniversitesi Nanofizik Laboratuvarı yetkililerinden James Friend, insan vücudundaki atardamarlara yerleştirilebilecek bir nanorobot üzerinde araştırma yaptıklarını söyledi. Bilim adamlarının 250 nanometre çapında bir nanorobot geliştirdiklerini belirten Friend, nanorobotun büyüklüğünun yaklaşık 2-3 saç teli kalınlığında olduğunu kaydetti.

Friend, bu kadar küçük bir robotu geliştirirken karşılarına çıkan en büyük engelin yeterince güçlü bir motor elde etmek olduğunu, çünkü robotun kan damarlarındaki akıntıya karşı gelmesi gerektiğini söyledi.

“FANTASTİK YOLCULUK” FİLMİNDEKİ GİBİ
Friend, robotun motoruna Proteus isminin verildiğini, bu ismi verirken 1966’da çevrilen “Fantastik Yolculuk” (Fantastic Voyage) filminden esinlendiklerini anlattı.

Bu bilim kurgu filminde, bir suikast girişimi sonucunda komaya giren önemli bir diplomatın hayatını kurtarmak için henüz deneme aşamasında bir projede çalışan bilim adamlarının mikroskobik boyutlara küçültülen bir denizaltıya binerek kan damarları yolu ile diplomatın beynindeki pıhtıyı yok etmek üzere harekete geçmeleri anlatılıyordu. Filmde diplomatın bacağından vücuduna enjekte edilen denizaltının adı Proteus idi.

James Friend, Avustralyalı bilim adamlarının geliştirdikleri nanorobotun filmdeki gibi vücuda bacaktan enjekte edilemeyeceğini, çünkü bu durumda beyne giden yolun çok uzun olacağını, ancak boyundan enjekte edilebileceğini söyledi.

“İnsan vücudundaki atardamarlarda yüzmek zordur, çünkü akıntı hızlıdır” diye konuşan Friend, kanın kalp yakınlarında saniyede bir metre hızla dolaşımda bulunduğunu kaydetti.

James Friend, bilim adamlarının robotu uzaktan kumandayla kontrol etmek için çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti.

Robotun ilk başlarda gözlem amacıyla kullanılacağını söyleyen Friend, “Bu aşamadan sonra kesme gibi faaliyetlerde kullanılması için çalışacağız” dedi.

ZİHNİ DE OKUYABİLİR Mİ?
Robotun beyinde uygun yere yerleştirilmesi sayesinde, bir kişinin zihninin okunup okunamayacağı ve istihbarat servislerince kullanılıp kullanılamayacağı yönünde bir soru üzerine Friend, “Bunun mümkün olabileceğini düşünüyorum, ama bu beni hiç ilgilendirmiyor” dedi.

4 yorum:

Silentmoon dedi ki...

Benimde aklım Stargate ki nabib(ismini yanlış hatırlıyor olabilirim) isimli mini robotlar geldi. Bir bölümde hızlı evrimi sağlayan bir diğerinde ise beyinlerin gelişmesini sağlayan ...:D

deserthawk dedi ki...

nabib değil onlar nanit :D bayaa sağlam yaratıklardı sonradan atlantiste de çıkıyolar. onlardan bahsediyorum bende zaten

Farmerfam dedi ki...

naniktir belki de :D

happy owl ironic dedi ki...

abi deli bilim adamlarının da fantastik filmler izlemeleri beni her zaman kamçılamıştır. unutmamalıdır ki bu gün uzay yolculukları mümkünse bu aya seyahat hikayesinden yola çıkılarak mümkün kılınmıştır. bu durumda ise hem fantastik yolculuk hemde stargate gibi fantastik kurgucularımıza teşekkür etmemiz gerekebilir ancak bana biraz erken bigi geldi yani çalışır durumda bi prototip yok gibi. sanki tam yapıyoduk ama paramız bitti gibi algıladım ben çünkü uzaktan yönetilemiyo kesme gibi işlemler yapamıyo ee içine enjekte ediyoruz kalbe yaklaşınca yüzemiyo hmm ee beyne yolluyoruz bunu biz boyundan süper orda kalıyo sonra bi damarı tıkayıp seni öldürüyomu nedir abi(;>