6 Kasım 2009 Cuma

U2 İstanbul Konseri (6 Eylül 2010)


Artık bu konu hemen hemen kesin gibi gözüktüğü için bir yazı atma ihtiyacı hissettim. Öncelikle bu müthiş olayı buradan ilk 24 eylülde duyuran arkadaşımız Mutlu baykuşa teşekkür ederek yazıma başlamak istiyorum. Gerçekten aldığım en güzel konser haberi diyebilirim.

Tanıyanlar bilirler gerçekten sıkı bir U2 fanıyımdır. Kısacası tüm albümlerin ne zaman çıktığını, hemen hemen tüm şarkıların sözlerini, tüm DVD konserleri, B-sideları falan filan herşeyi ezbere bilirim. Bunun nedeni ortaokuldan beri milyarlarca kez dinlemiş olmam ve internet ile tanıştığım lise yıllarında da U2 hakkında çok bilgi toplamamdan kaynaklanıyor. Herneyse olay bu değil olay 12 yıldır beklediğim U2nun artık Türkiyeye geleceğine kesin gözüyle bakılması. Gerçekten bu konserin olacağına inanıyorum artık, çünkü biletimi aldım :)

Şimdi sizlere bu konuyu elimden geldiğince inceleyeceğim. Tabiki burada bahsettiğim bilgilerin tamamı internetten elde ettiğim bilgilerdir. Fakat ekşi sözlük, fanclub forum falan gibi değil gayet resmi açıklamalar içeren sitelerden öğrendiklerim. Aşağıda bu konseri kaçırmayacaklar için eşsiz bir bilgi kaynağı bulunuyor kısacası. Bilgileri ; U2 hakkında, konser hakkında, U2'nn Türkiyede uzun yıllar konser vermemesi, biletler hakkında, stadyum hakkında ve ulaşım hakkında diye altıya böldüm. Okuma sabrınız için şimdiden teşekkürler :

U2 hakkında : Grup İrlandalı dört adamın 1979da kurduğu ve ilk albümlerini 1981de çıkarmış olan bir rock grubudur. ilk üç albümü oldukça hareketli ve dini temalar içeren U2 bu üç albümde Steve Lillywhite ile çalışmış daha sonra Daniel Lanois ve Brian Eno gibi kendilerini şu anki konumlarına taşıyan cevher adamlarla çalışmışlardır. Yıllardır U2 hayranları arasında en iyi albüm tartışması yer almakta fakat dönemsel olarak müzik türünün çok değişmesinden dolayı kesin bir karar verilememiştir. Fakat Grubun çıkardığı en başarılı albüm kanımca 1991 yılında çıkan "Achtung Baby" dir. Bunun yanında 1987 yılı "The Joshua Tree" albümü grubu dünyada hatırı sayılır gruplar arasına sokmuştur. Kuruluşundan bu yana protest ve barışçıl politik müzik temasını şarkılarına ve şovlarına entegre eden U2, hepimizin bildiği üzere en önemli reklam malzemesini grubun solisti Bono olarak kullanmaktadır. Bono'nun verdiği röportajlar, sahne şovları ve katıldığı ödül törenlerinde yaptığı sıradışı hareketler, dünyaca ünlü siyasi ikonik kişilerin U2dan çekinmesine sebep olmuştur. Değerlendireleceği üzere her müzik grubun bir tepe noktası vardır. Yıllar geçtikçe gruplar yaşlanır ve müzik değişir veya sadece isim satmaya başlar, bunun yanı sıra çizgisinden hiç sapmayanları da yok değildir. Ne yazıkki U2 bazı dış etkenler sonucunda çizgisinden sapmış ve son yıllarda düşüşe geçmiştir. Diyeceksiniz ki artık "Greatest rock band on earth" deniliyor bu adamlar için, nasıl bir düşüş ? Hayır bu tabir 1997de Bononun grup motivasyonu için konserlerde söylediği bir söz idi. Grup 1997 "POP" albümünden bu yana müzikal çizgisini eskiye göre oldukça değiştirmiş, ve tamamen politik unsurlar içeren bir reklam çabalı şarkı imalatına yönelmiştir. Bunun tek sebebi Bono veya grup ta değildir tabi. Ne yazıkki "halk bunu istiyor" teması grubu bu günlere çekmiştir. Nitekim daha popüler ve zengin de olmuşlardır. Kısacası U2 günümüz rock arenasının sözü geçen gruplarından biridir.

Konser hakkında : U2 ilk albümünün çıkışından bu yana konserler vermektedir ve yıllar geçtikçe bu konserlerin organizasyonları daha çok para harcanır hale gelip büyümüştür. Nitekim bu konuda U2nun kırdığı rekorlar bile mevcuttur. 1993 Zooropa turnesi dünyanın en çok izlenen konser organizasyonu, 1997 Popmart Screen dünyanın en büyük konser video ekranı.. vs gibi. Günümüze gelindiğinde U2 artık bir kalabalık stadyum konserleri grubu yani "gig band" olmuştur. Dolayısıyla prodüksiyonlar artık çok pahalı ve ihtişamlıdır. İşte bu yüzden grup daha profesyonel sahne tasarımları ve görsel şovlar hazırlamaktadır izleyenlere. En son çıkan albüm "No line on the horizon" ardından başlanan dünya turnesi genelikle Avrupa ve daha çok Amerika kıtalarında 2009 yılında büyük ses getirmiştir. U2 360 isimli bu turne yakın tarihte açıklanan 2010 konserleriyle devam edecek olup 6 Eylül 2010da da umit ediyoruz ki İstanbula gelecektir.

U2'nun Türkiyede uzun yıllar konser vermemesi : Yıllardan beri takip ettiğim kadarıyla Bono'nun kürt sorunu yüzünden ve ermeni sorunu yüzünden Türkiyede konser vermeyi reddettiği gibi yanlış bir tutum medyamızda sözkonusudur. Bu tamamen yanlıştır. Şahsi görüşlerim ve fikirlerim doğrultusunda Bono'nun dünya çapında yaptığı gövde gösterilerinin çoğunu yanlış bulur ve hemen hemen tümünü danışıklı şov olarak nitelendiririm, fakat bu konuda insanları medya insanları tamamen yanlış yönlendirmiştir. Bono, eski bir röportajında soykırımın kötü birşey olduğunu ve bunu tarih boyunca yapan milletlerin cezalandırılacağından bahsetmiş olup, kendisi de her türlü savaşa ve insanların ölümüne karşıdır. Fakat bizim her haberin arkasına birşeyler eklemeyi seven medyamız hemen her ünlü röportajına yapıldığı gibi satır aralarını süsleyerek Bono'nun Türklere düşman olduğunu, önce kürt meselesini halledilmesini istediğiniş birkaç yıl sonra da ermeni mevzusu yüzünden U2nun Türkiyede konser vermediğini hönkürmüşlerdir. U2'nun yıllardır Türkiyede konser vermemesinin açık ve anlaşılabilir nedeni şudur. Yukarıda bahsettiğimiz gibi U2 artık büyük prodüksiyonların grubudur ve tahmin edebileceğiniz gibi yurtdışında konser organizasyon işleri buradaki gibi yürümüyor. Yani aylar hatta yıllar öncesinden yapılan anlaşmalar, izleyici profili, bilet fiyatları, grupların profesyonel danışmanları ve araştırmacıları sayesinde değerlendiriliyor. Nitekim görüldüğü üzere Türkiye konseri de pazartesiye denk gelmektedir. Gruplar genelde konserlerini haftasonu yani cuma cumartesi pazara denk getirirler. Özellikle gig tabir edilen stadyum konserleri çok sıkışık bir dünya turnesi değilse kesinlikle haftasonu yapılır. Fakat yıllardır gittiğim büyük sanatçıların konserlerinin çoğu hafta içiydi. Bunun sebebi Türkiyedeki dinleyici profilini grupların haklı olarak az görmeleridir. Nitekim U2 için de bu böyle olmuştur. Yani malesef ülkemizde stadyum doldurabilecek çok az konser olmuştur ( Madonna, Scorpions, Metallica, Rolling Stones, Michael Jackson, Bon Jovi) Bu konserlerin izleyici sayısı da genellikle 20bini geçmemiştir. 40 yıldır beklenen Roger Waters bile 2006da kuruçeşme arenaya ancak 17,000 kişi toplayabilmiştir. Dolayısıyla hiçbir grubun bir ülkede konser vermemesinin sebebi politik değildir. Kesinlikle buna inanmayın ! Bir grup bir ülkeye gelmiyorsa, ya çok para harcanıp kar edilemeyeceğini düşünüyordur, yada can güvenliği sorunu vardır. Bunlar dışında ticari bağlamda böyle bir karar almak zaten aptallıktır.

Biletler hakkında : Biletix ve İKSV ortaklığıyla biletler 2 Kasım 2009 günü satışa çıktı. Özellikle basında (NTV başka olmak üzere) çok abartılan, yer bulunamayacak, diğer ülkelerde biletler iki saat içinde tükeniyor, aman kaçırmayın, aman erken alın kışkırtmaları tabiki yersiz çıkmıştır. Bugün 6 Kasımdır ve Biletixte hala her kategori için bilet mevcuttur. Tabi okuyanlar diyecektir ki, ama Red Zone biletleri bitmiş ! Evet doğru. 1 Kasımı 2 Kasıma bağlayan gece 00:43te Biletix'in sayfasını kontrol ettiğimde Red Zone biletlerinin tükendiğini gördüm. Bunun sebebi şudur; Biletix, ülkemizde bir tekel oluşturmuş ve istediği organizasyonlardan istediği kadar komisyon alabilir hale gelmiş ve istediği biletleri satmama hakkına sahiptir. Nitekim İKSV denen vakıf (özellikle kötü bahsetmemek için zor tutuyorum bu vakıf hakkında) hemen her karıştığı organizasyon gibi bu konserde de zannedersem Red Zone biletlerini Biletixten ayırtmıştır. Bu tabi bi tahmin... ama geçmiş konserlerden öğrendiğim kadarıyla, güçlü bir tahmin.
Herneyse, biletler tribün için 50TLden 375TLye kadar 7 kategoride mevcut olup saha içi tabir edilen ayakta düzen 100TL ve sahne önünde yer alan 16 kişilik localar içeren kısım ise kişi başı 750 TLdir. Ben Red Zone hakkında bu bağlantıdan bilgi aldım ve yine bunun bir gövde gösterisi olduğu kanaatına vardım. İşte buradan alınan biletler yardım amaçlı cart curt falan diye yazılmış... komik. Ayrıca kanımca sahneye yakın gibi dursa da oldukça rahatsız bir yer gibi gözüktü bana. Bu yüzden 550TL vermedim. Ama bilinsin ki vermeyede hazırdım. Yani mantıklı birşey olsaydı kesinlikle o parayı toparlar ve oradan alırdım. Oysa saha içi tabir edilen yerden 100 TLye almak daha mantıklı geldi bana ve oradan aldım. Bize tek zahmeti, konsere girmek için birkaç saat önceden orada olmamız gerek :) Bilet alacak olan arkadaşlara da saha içi almalarını öneririm. Biletler hakkında son sözüm; Ankara Kızılaydaki Dost Kitabevi'nden aldığım 105TLlik saha içi biletleri ( evet 5 TLde kurye parası adı altında bir yolmaca var ) ancak Haziranda kurye aracılığı ile sadece isime teslim edilecekmiş. Bunun için bana konser afişinin basılı olduğu bir fotokopi kağıdının arkasına Biletix web sayfası görüntüsünü basım verdiler. Neyse haziranı bekleyeceğiz artık.

Stadyum hakkında : Türkiyenin en büyük stadı olan Atatürk Olimpik Stadyumu İstanbulun oldukça dışına Başakşehir diye daha önce duymadığım bir semte 2002 yılında kurulmuş ve büyük organizasyonlara ev sahipliği yapan bir komplekstir. Mayıs 2006da oynanan Beşiktaş-Fenerbahçe maçında 80,000 seyirci rekorunu kıran bu stadyum, U2nun 360 derece dediği sahnesiyle oldukça hoş bir ambiansa sahne olacaktır 6 eylül gecesi. Fakat daha önce de belirttiğim gibi öyle 100bin kişi falan gelmeyecektir NTVnin çığırdığı gibi. Sakin olunsun 2007 Metallica konseri bile yanlış hatırlamıyorsam 36,000 kişi toparlayabilmiştir. Tahminimce kamyon kamyon uçak uçak yurtdışından gelecekler ile beraber 40,000i ancak bulabilir bu konser. Nitekim tahmin edersiniz ki U2, Irak, Suriye, İran, Lübnan, Filistin, Pakistan gibi ortadoğu ülkelerinde konser vermiyor. Bu yüzden oradan gelecek olan izleyiciler çok olacaktır.

Ulaşım hakkında : Başakşehir, Avcıları ( TÜYAP ve Tatilya yakınları ) ve küçükçekmeceyi geçtikten sonra TEM otoyolu kullanarak tabi bu ilçeye ulaşılabilinir. Halen devam eden metro çalışmaları konser gününe yetişir mi bilmiyoruz ama İkitelliden Atatürk Olimpiyat Stadyumuna kadar uzanacakmış. Araba ile gelecekler için stadyumun 19,000e yakın otoparkı mevcuttur. Havayolunu kullanacaklar için ise vereceğim bilgi stadın Sabiha Gökçen havalimanına yakın olduğu ve buradan ulaşılabileceği. TEMden gelecekler için güzergah : Fatih köprüsü’nden geçilip Habibler sapağından saparak 5 km gidip, Fenertepe Askeri Tesisleri’nden sola Kayabaşı istikametinde 12 km devam edilmeli. Bu yol Altıntepe merkezine çıkacaktır. Altınşehir’den sola yan yola sapıldığında 1.5 km sonra Olimpiyat stadı sapağına devam edilerek ulaşılabilir.
Ayrıca konser tarihi yaklaşırken facebook etkinlik sayfasından katılımını onaylayan ve haberleşilen kişiler ile bir otobüs organizasyonu yapmayı düşünüyorum.

Yukarıdaki yazıda bahsi geçen ve ilgili olan web sayfası bağlantılarını :

U2 külliyatını içeren geniş bir site
U2 360 2010 turne programı
Biletix U2 konser bileti sayfası
Red Zone biletleri ile ilgili bilgi
Atatürk Olimpiyat Stadyumu web sitesi
Konser ile ilgili NTV yayınları
Konserin Facebook etkinlik sayfası

Edit Büdüt : Konser haberini ilk önce çok saygılı ve çok sevgili kız arkadaşımdan öğrenmiştim, fakat daha önceki binyüzoniki asparagas konser haberi gibi inanmamıştım. Kendisine burdan selamlarımı iletir, happy owl arkadaşımı kıskanmamasını temenni ederim :)

2 yorum:

happy owl ironic dedi ki...

vayy diorum resmen bilgilendin. öncelikle roger a o kadar para vermedik ayıp olur u2 ya verirsem demiş olan biri olarak 105 mantıklı verip gelicem gibi duruyor tek problem bu ay yada gelicek ay parayı vermeyecek olmam aralık 16 dan sonra verebilirim parayı ancak. bunun dışında u2 nun türkiyede konser vermemesinin sebebini ben kıbrıstaki türkiyeninm tutumu olarak biliyordum senin anlatımına göre bu da bi yaşlnış bilinen şeylerden biri sanırsam ama ilk duyduğumda çok mantıklı gelmişti. mantıklı derken tam bono luk bişiymiş gibi gelmişti. hatta gidelim güney kıbrısı da alalım kıbrız bir bütün olsun u2 da türkiyeye gelsin gibi şeyler söylemiş olabilirim, alkol tabi şişede durduğu gibi durmuyor(;> yazı için teşekkürler. . .

Fücur dedi ki...

Açıkçası ben kıbrıs asparagasını duymamıştım bile :) Ama haklı olduğun kısım bu haberler yapıldıktan sonra insan içinden evet tam Bono'ya göre bi davranış diyip hemen yargıyı veriyor. Nitekim adamda sütten çıkma ak kaşık değil. Bilet için telaşlanma 105 lira bencede gayet uygun U2 için dediğin gibi diğerleriyle kıyaslayınca.

NTV Canlı gastedeki videoyu izlersen aşağıdaki bağlantıda, orda da organizatör firmanın başındaki hazretin kaç bilet satıldığını ısrarla söylemediğini görürsün :) telaşa gerek yok bol bol bilet var :)